Ochráni pečatenie zubov deti pred zubným kazom?
Ak si dieťa zvyká na prostredie zubnej ambulancie odmalička, zubný lekár a hygienik pre neho nebude neznámym človekom, ktorého sa treba báť. Je nesprávne si myslieť, že k zubárovi stačí ísť s dieťaťom až vtedy, keď sa objavia problémy so zubami. Ak sa dieťa sťažuje na bolesť zubov, je už zvyčajne neskoro. Toto by sme ako rodičia nemali dopustiť, pretože boľavé zúbky a ich následné ošetrenie u zubára môžu byť pre dieťa zbytočnou traumou.
S dentálnou hygieničkou Mgr. Máriou Marekovou z ambulancie dentálnej hygieny v Párnici (okres Dolný Kubín) sme rozobrali tému ústnej hygieny v detskom veku.
Stretávate sa s prípadmi, kedy rodičia ani netušia ako má vyzerať správna starostlivosť o detský chrup?
Odpoveď:
„Takéto prípady sú veľmi ojedinelé. Moje pracovisko sa nachádza pri zubnej ambulancii, detičky sú väčšinou odporúčané od zubného lekára, takže rodičia už vedia, kde je problém v starostlivosti o ústnu hygienu. Vo všeobecnosti, škôlky majú svoj systém výučby čistenia zubov, učia deti technikám správneho umývania. V školskom veku už táto zodpovednosť ostáva plne na rodičoch, pretože do cca 12 rokov sa odporúča pri zručnejších deťoch minimálne kontrola správnosti vyčistenia zubov každý večer, u menej zručných detí aj dočisťovanie. Pri detských návštevách v mojej ambulancii veľmi oceňujem prítomnosť rodiča, pretože zdravie zúbkov vo veľkom súvisí so životným štýlom celej rodiny. Rodičia sú príkladom pre svoje dieťa. Mali by si tiež pravidelne čistiť zuby a v prevencii vzniku zubného kazu je veľmi dôležité neholdovať sladkému, či už v pitnom režime alebo v jedle počas dňa. Svojimi návykmi totiž ovplyvňujú aj svoje deti.“
Z médií často počúvame, že pokiaľ ide o stav chrupu, naše deti sú na tom veľmi biedne oproti iným krajinám Európy. Súhlasíte s týmto tvrdením?
Odpoveď:
„Áno, hlavne severské krajiny majú už vžitú prevenciu proti zubnému kazu v generáciách. Je tam nízka kazivosť zubov nie len u detí, ale aj dospelých, keďže sladkosti sa tam nepodávajú na dennom poriadku, tak ako u nás. Tam sa vám veru deti nebudú v 5 rokoch chváliť koľko majú kazov alebo výplní. Na prednáškach ústnej hygieny v škôlkach a školách u nás v meste, ktoré som absolvovala, sa veru predháňali kto má viac. Na Slovensku sa zubný kaz stále berie ako „dedičný“ problém, čo je žiaľ jeden klamlivý mýtus.“
Kedysi sa hojne predpisovali deťom fluoridové tablety, ktoré mali zaistiť, aby zúbky boli zdravé a odolné voči zubnému kazu. Dnes už majú stomatológovia odlišné názory. Aký je Váš názor?
Odpoveď:
„Áno, kedysi tomu tak bolo, ale v dnešnej dobe sa už od toho upustilo, lebo fluorid podávaný v nekontrolovateľnom množstve môže mať viac škody ako úžitku. Ja som za fluoridáciu, ale v bežnom množstve nachádzajúcom sa v zubných pastách. Fluorid je dôležitý hlavne v čase výmeny chrupu – mliečne za trvalé, a potom je to už len doplnok zubnej starostlivosti. Fluorid nikdy nepomôže pokiaľ si detičky nebudú 2x denne správne čistiť zúbky – odstraňovať kyslý povlak, a budú naložené v sladkých vodách a čajoch, cmúľať cukríky, jesť dobošky, čipsy. Pokiaľ má pacient vážnejší problém so zubným kazom, je to už na osobnej konzultácii s dentálnym hygienikom a rodičom, kedy sa nastaví plán zastabilizovania ochorenia, aby sa zabránilo ďalším poškodeniam zubov. Najmenšiu pacientku som mala už 2 ročnú, takže nikdy nie je neskoro, pokiaľ je rodič odhodlaný spolupracovať.“
Okrem iných spôsobov, ako chrániť detské zuby pred kazmi, existuje aj takzvané pečatenie zubov. Aké sú Vaše praktické skúsenosti s pečatením?
Odpoveď:
„Pečatenie zubov je, zjednodušene povedané, zalievanie rýh v trvalých stoličkách tesne po prerezaní celej žuvacej plôšky. Tento úkon by mal do budúcnosti znížiť riziko vzniku zubného kazu na žuvacej plôške. Avšak, v dospelosti až 8 z 10 zubných kazov vzniká v medzizubnom priestore, takže tam pečatenie, pri nesprávnej starostlivosti a strave bohatej na cukry, nepomôže. Čiže, učiť deti používať medzizubné pomôcky od mladšieho školského veku je tiež úlohou dentálnej hygieničky.
Pečatenie trvalého chrupu rovnako spadá do kompetencii dentálnej hygieničky, avšak ľudia nie sú na to moc zvyknutí a trochu aj nedôverčiví. Nemajú sa však čoho obávať, skúsená hygienička to vie vykonať rovnako kvalitne ako aj zubný lekár.“
Kedy u dieťaťa začať s návštevami dentálnej hygieničky a ako často ich opakovať?
Odpoveď:
„Záleží na stave ústnej hygieny u dieťaťa. Treba si uvedomiť, že aj keď dentálna hygienička zabezpečuje hlavne prevenciu, je to zdravotný výkon ako každý iný, takže frekvencia návštev je vždy personalizovaná k danému zdravotnému problému a pacientovi. Určite je nutná minimálne jedna kontrola, či sa doma všetko zvláda tak, ako bolo doporučené. V našej ambulancii to funguje tak, že prvé návštevy sú z 98% odporučenia od zubného lekára, ku ktorému chodia deti na preventívne prehliadky 2x ročne, a oni najskôr identifikujú problém a odporučia návštevu hygieničky. Ako som už vyššie spomínala, najmenšiu pacientku som mala už 2 ročnú. Niekedy aj moc ustráchané deti chodia najprv ku mne, ako terapia, aby si zvykli na kreslo, svetlo a na to, že sa im niekto pozerá do úst. Je dôležité začať s prevenciou od malička, pretože benefit zo zdravých zubov budú mať terajšie deti, keď budú dospelé. Treba si uvedomiť, že ústa sú bránou do celého tela, a ak je problém so zubami či ďasnami, tak je to problém celého tela.“
ZHRNUTIE
Dentálna hygienička:
-Pripraví dieťa hravou formou na budúce ošetrenie zúbkov
-Naučí dieťa i rodiča zvládnuť techniku čistenia zubov, používať správne pomôcky pri čistení
-Odstráni povlaky a zubný kameň zo zúbkov detí
-Vykoná pečatenie zubov- zalievanie problematických rýh, kde najčastejšie vzniká kaz
-Fluoriduje detské zúbky
Mliečne detské zúbky by sa rodičia mali snažiť u svojich detí udržiavať zdravé a bez kazov. Dávajú tak dobrý základ trvalým zubom. Zuby nečistí pasta či ústna voda. Je to len doplnok s príjemnou vôňou. Oveľa dôležitejšie je vedieť, ako narábať s kefkou.
Aby si dieťa na čistenie ľahšie zvyklo, skúste kúpiť veselú zubnú kefku s obrázkami, ktoré si dieťa samo vyberie. Ochutená detská pasta sa však neodporúča, lebo ju deti jedia.
V žiadnom prípade nerobte zo zubára či hygienika strašiaka, naruší to vzťah dieťaťa k nemu. Buďte príkladom pre svoje dieťa. Čistite si zuby tiež pravidelne. Ak naučíme naše deti správne si čistiť zuby, majú veľkú šancu vyvarovať sa v dospelosti nepríjemným problémom.
Dentálna hygiena Párnica
0905 772 499
Odstraňovanie zubného kameňa, povlakov a pigmentov. Prevencia, liečba a stabilizácia ochorení ako parodontitída a zubný kaz.
Príjem nových pacientov bez obmedzenia.
Na Vašu návštevu sa teší hygienička Mária.