Ochráni pečatenie zubov deti pred zubným kazom?

Zubný kaz patrí medzi najčastejšie ochorenia ústnej dutiny. Ak sa mu chcete vyhnúť, je dôležitá prevencia. To platí aj u malých detí, ktorých by ste mali viesť k správnej dentálnej starostlivosti už od útleho veku. Jedným zo spôsobov, ako predísť vzniku zubného kazu je pečatenie zubov.

Čo je to vlastne pečatenie zubov? V podstate ide o zalievanie zubov špeciálnou hmotou. Takto sa zakryjú ryhy zubov, kde sa najčastejšie tvoria zubné kazy. Táto metóda prevencie je skutočne veľmi rýchla a zároveň aj účinná. Áno, pečatiť zuby si síce môžu aj dospelí, ale odporúča sa to najmä u malých detí, ktorým sa zuby práve prerezali.

Nezabúdajte: Pečatenie zubov je možné, ale nie na úplne všetkých zuboch. Pečatidlo sa nanáša len na žuvacie plôšky, ale niektoré zuby tomu jednoducho nie sú prispôsobené. Práve preto je dôležité brať do úvahy názor odborníka, teda v tomto prípade, zubného lekára.

 

Pečatenie už od 3 rokov

Otázkou je, kedy je možné pečatenie zubov u detí. To je ideálne realizovať už od 3 rokov. V takomto veku sa pečatia prvé mliečne stoličky. Pečatenie však môže prebiehať až do 13. rokov, podľa toho, ako postupne zuby rastú. Dôležité je tiež vedieť, že sa pečatia len tie zuby, ktoré majú ryhy. V nich totiž vznikajú zubné kazy a preto je táto metóda skutočne veľmi efektívna.

 

Kontrola pred pečatením

Predtým, ako sa rozhodnete, že dáte svojim deťom zapečatiť zuby, budete s nimi musieť ísť na niekoľko zubných prehliadok. Tam zubný lekár posúdi, či sa dané zuby môžu pečatiť alebo nie. Ak je totiž zub už napadnutý zubným kazom, najskôr je potrebné vyriešiť zubný kaz. Takýto zub sa nemôže za žiadnych okolností zapečatiť, pretože by mohol spôsobiť väčšie rozšírenie zubného kazu do okolia a s tým spojené väčšie bolesti.

 

Dôležitá je ústna starostlivosť

To, či je pečatenie zubov natrvalo záleží aj od správnej ústnej hygieny, ku ktorej by ste mali vaše deti viesť už od útleho veku. Pokiaľ im budete dočisťovať zuby a oni si budú zuby čistiť všetkými potrebnými pomôckami, pečatenie zubov sa u nich nebude musieť zopakovať.

Samozrejme, po pár rokoch sa môže stať, že sa pečatidlo začne odlupovať a odpadávať. V takomto prípade je potrebné pečatenie dať skontrolovať odborníkovi, ktorý navrhne ďalší postup. Niekedy je dobré zapečatiť zuby znovu, inokedy je nutné ich len zabrúsiť.

 

Dôležitá je prevencia

Áno, je pravda, že pečatenie zubov je skvelou prevenciou vzniku zubného kazu, no nedá vám 100 % záruku. Ústna hygiena je totiž skutočne kľúčová, a to aj po pečatení zubov. Pokiaľ si deti nebudú čistiť zuby dôkladne, budú konzumovať veľa sladkostí a piť hlavne sladené nápoje, je u nich vyššie riziko toho, že zubný kaz im vznikne aj na zapečatených zuboch. Preto je potrebná aj pravidelná návšteva dentálnej hygieničky.

Praktický tip: Nechce sa vašim deťom čistiť si zuby? V tom prípade ich neváhajte motivovať. Napríklad tým, že si po vyčistení zubov môžu ísť zahrať obľúbenú hru alebo skladať stavebnicu. Uvidíte, že ich to namotivuje a v čistení zubov si tak urobia návyk.

 

Bezbolestný zákrok

Množstvo detí sa bojí ísť k zubnému lekárovi a všeobecne do ambulancie kvôli tomu, že sa obávajú bolesti. Pečatenie zubov je však bezbolestný zákrok. Deti tak nebudú nič cítiť, čo je výhodou. Okrem iného, táto metóda je realizovaná aj pomerne rýchlo. Vďaka tomu nestrávite v ambulancii pol dňa, ale len pár minút. Zuby si je však vopred potrebné dôkladne vyčistiť, pričom ich následne zubný lekár vydezinfikuje. Kľúčové je, aby boli zuby maximálne čisté.

Najnovšie články

vhodné-turistické-topánky

Ako vybrať správnu obuv na turistiku?

Poznáte ten pocit. Chystáte sa na turistiku, ste celí bez seba a už sa neviete dočkať, kedy sa budete môcť nadýchnuť čerstvého vzduchu v prírode. Samozrejme, turistiku sprevádza množstvo radostných momentov, ale len v situácii, že ste vybavení dostatočne. So zlou obuvou by ste pravdepodobne takí nadšení neboli.

Čítať viac »