Náučné chodníky na Orave
LESNÝ NÁUČNÝ CHODNÍK V ORAVSKEJ LESNEJ
Chodník v CHKO Horná Orava. Samoobslužný, okružný, peší, letný náučný chodník s lesníckym a prírodovedným zameraním. Je nenáročný. Východisko je v Oravskej Lesnej, pri autobusovej zastávke neďaleko obecného úradu za základnou školou. Chodník pokračuje na križovatku s asfaltovou cestou Vyhliadka. Ďalej do lokality pod Rusnáčkou a späť do Oravskej Lesnej. Chodník je dlhý 32,7km s prevýšením 120m a časom prechodu 1,5-2 hodiny. Na trase je 9 zastávok, ktoré informujú o lesnej škôlke, ako vznikla oravská krajina, histórii lesnej železnice v Oravskej Lesnej, histórii správy lesov na Orave, obnove a stavbe lesa, lesných živočíchoch, chrobákoch a škodcoch lesa, lesných rastlinách, histórii včelárstva na Orave a význame lesa.
NÁUČNÝ CHODNÍK ORAVSKÁ PRIEHRADA
Líniový samoobslužný náučný chodník so zameraním prírodovedným a ochranárskym. Začína neďaleko hotela Studnička. Prechádza brehovými porastmi nádrže, premosťuje zátoku Michalovka a pokračuje na tzv. vysoké brehy. Chodník je dlhý 2,5km a na trase je osadených 6 infopanelov. Čas prechodu nenáročného chodníka je asi 2 hodiny. Chodník je prístupný pešo v lete a v zimných mesiacoch na bežkách. Trasa chodníka, vyhliadkové plochy a funkčné vybavenie chodníka (lavičky, premostenie, altánok) poskytujú optimálne podmienky pre pozorovanie fauny, predovšetkým vodných vtákov.
NÁUČNÝ CHODNÍK SLANÁ VODA – BABIA HORA – MARKOWE SZCZAWINY
Slovensko-poľský, samoobslužný, lineárny, obojstranný, peší, letný náučný chodník s prírodovedným a kultúrno-historickým zameraním. Chodník je stredne náročný. Východisko má na chate Slaná voda. Pokračuje cez Hviezdoslavovu aleju, Hviezdoslavovu horáreň na Podvrší až na vrchol Babej hory odkiaľ trasa pokračuje do Poľska do lokality Markowe Szczawiny. Dĺžka 8,4km na slovenskej strane, 2km na slovensko-poľskej hranici a 1,1km na strane poľskej, prevýšenie 975m a čas prechodu slovenskej časti je 3,5-4 hodiny a poľskej časti 1,5-2 hodiny. Na trase chodníka je 14 zastávok písaných v slovenskom a poľskom jazyku. Jednotlivé panely informujú o liečivých slaných jódo-brómových prameňoch na Slanej vode a bývalých Polhorských kúpeľoch, svete, vývoji a význame rašelinísk, o tom, keď návštevník otvorí oči a chráni, zistí čo tu kvitne a čo tu žije (les, rastlinstvo, živočíšstvo), hájovni s expozíciou Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy, ľadovcoch a jaskyniach Babej hory, geologickom zložení, zelenom bohatstve, alpínskom stupni kráľovnej Beskýd a historickej povesti. Na oboch koncoch chodníka sú zriadené informačné centrá a prevádzkované turistické chaty s možnosťou oddychu a občerstvenia.
Naučný chodník Antona Kocyana v Oraviciaciach
NÁUČNÝ CHODNÍK V ZÁCHRANNEJ A REHABILITAČNEJ STANICI V ZÁZRIVEJ
NCH sa nachádza v Národnom parku Malá Fatra. Východisko chodníka je pri záchrannej a rehabilitačnej stanici, Dolina 61. Chodník pokračuje okolo kaplnky smerom vľavo a stúpa rovno okolo infopanela č.1, kde sú aj lavičky na oddych. Pokračuje v smere smerových šípok. Prechádza postupne okolo infopanelov č.2 a 3, za nimi odbočuje vľavo a z cesty už vidno ďalší infopanel. Návrat do východiska je po rovnakej trase. Chodník je samoobslužný alebo so sprievodcom, peší aj cyklo, letný a zimný. Trasa chodníka je nenáročná. Dĺžka chodníka je 2km, čas 1 hodina.
NÁUČNÝ CHODNÍK ŠÚTOVSKÁ DOLINA
Východisko chodníka je v Šútove, na odbočke vľavo zo štátnej cesty Žilina – Kraľovany. Je to samoobslužný, lineárny, peší, letný a zimný chodník. Je nenáročný. Dĺžka chodníka je 6km, prevýšenie 293m, čas prechodu 3 hodiny. Na trase chodníka je 5 zastávok. Žiaľ infopanely na trase sú zničené. Chodník je zameraný prírodovedne a ochranársky. Chodník bol otvorený v roku 1986.